samozdrav

Kaip treniruoklis veikia

Kvėpavimo treniruoklis – geresnė sveikata be vaistų

Cosmic Health normalizuoja kvėpavimą ir CO2 kiekį kraujyje. To pasiekiama kasdieninių kvėpavimo treniruočių dėka.  Kitaip tariant, kvėpavimo aparatas sukuria koreguojamąį kvėpavimo centro postūmį.

Kodėl patartina naudoti Cosmic Health treniruoklį vietoje kitų žinomų metodų? Prievartinis kvėpavimo sulaikymas (pavyzdžiui, pagal Buteiko), sukelia staigų CO2 koncentracijos kraujyje padidėjimą. Sistemingai treniruojantis pagal Buteiko metodą kvėpavimo centras pripranta prie padidintos CO2 koncentracijos kraujyje, tačiau sumažėja kvėpavimo lygis, taigi organizmui ima trūkti deguonies.

Fiziologinis CosmicHealth poveikis toks pat kaip ir naudojant Buteiko metodą – prievartinis laikinas CO2 koncentracijos kraujyje padidinimas. Tačiau veikimo mechanizmas visai kitas. Ne visai malonios kvėpavimo sulaikymo procedūros čia nereikia, kameroje susiformavusiame oro mišinyje yra pakankami deguonies. Taigi,yra dar vienas privalumas – aparato naudojimas visiškai nepavojingas, treniruočių procesą nereikia stebėti gydytojams.

Cosmic Health – tai kompleksas, į kurį įeina du prietaisai – kapnometras (matuoklis) ir kapnikatorius (treniruoklis).

Kapnometras – prietaisas kvėpavimo intensyvumui matuoti. Jo konstrukcija paprasta: polietileninis maišas su vožtuvu. Maišo talpa 13 litrų. Matavimui maišas pripildomas iškvepiamu oru normaliai kvėpuojant. Pagal laiką, per kurį prisipildo maišas (1-4 min.), duomenų lentelėje nustatomas kvėpavimo intensyvumas ir CO2 kiekis kraujyje (normalus kiekis – 6,5 %).

Kasdien treniruojantis paprastai per 4-5 mėnesius kvėpavimo intensyvumas sumažėja 1,5 – 2 kartus.

Kapnikatorius (patentas Nr. 21737334, išduotas 2001-12-27 Rusijoje) susideda iš kelių kamerų, esančių viena kitoje ir kartu sudarančių talpą, kurioje šviežias oras tam tikra proporcija susimaišo su iškvepiamu, kuriame CO2 koncentracija yra apie 5 %, o šviežiame tik 0,03 % CO2.

Svarbu pastebėti, kad kapnikatoriuje susidaro ne netik šiaip sau įkvepiamo ir iškvepiamo oro mišinys (kuris savaime dar neduoda viso efekto), o įvairiasluoksnė kompozicija. Pagal talpą prietaisas palyginamas su dviejų litrų talpos stiklainiu.

Treniruočių procesą sudaro keturi etapai, kurių kiekvieno trukmė – pusantro mėnesio. Jau per pirmąsias 4-6 savaites pastebimas kraujospūdžio normalizavimasis. Kapnikatorius reguliuojamas pasukant vidinę talpą fiksuotu kampu arba reguliuojant gofruotos kameros tūrį. Visas aprašymas yra instrukcijose.

Fiziologiniai pasikeitimai matyti iš lentelės, kurioje pateikiami išėjusių visą treniruočių kursą asmenų duomenys:

duomuo idealu iki trenir. po trenir
kvėpavimo intensyvumas L/min. 2-4 8-12 3-5
deguonies kiekis kraujyje % 96-98 96-98 96-98
CO2 kiekis kraujyje % 6.5 4-5 6-6.5
deguonies sunaudojimas % 70-75 25-40 60-70

 

Geriausias vaistas — taisyklingas kvėpavimas

Nustatyta, kad kraujas aprūpina audinius deguonimi ir pašalina iš jų anglies dioksidą. Kelias, kuriuo kraujas patenka iš širdies iki audinių, primena medį. Stambi kraujagyslė (arterija) išsišakoja į smulkesnes kraujagysles (arterioles), toliau arteriolės audiniuose išsišakoja į kapiliarus, per kuriuos ir vyksta metaboliniai procesai ląstelėse. Po to mikrokraujagyslės pereina į venas, kuriomis kraujas sugrįžta į širdį, ir taip susidaro didysis kraujotakos ratas. Kita vertus, egzistuoja mažasis kraujo apytakos ratas — kraujas sugrįžta į plaučius, kur atiduoda anglies dioksidą ir prisisodrina deguonies. Tokiu būdu, kvėpavimas yra labai susijęs su širdies kraujagyslių sistema.

Ar jūs kada nors susimąstėte, kas mus priverčia įkvėpti ir iškvėpti kas kelias sekundes? Ar todėl, kad nukrenta deguonies koncentracija kraujyje? Ne. Mūsų kraujas plaučiuose visada 96 % prisodrintas deguonies. Mūsų kvėpavimą reguliuoja CO2 kiekis, o ne deguonies kiekis. Kodėl mes giliau kvėpuojame, pavyzdžiui, bėgdami? Dirbdami raumenys sudegina gliukozę. Šiame procese išsiskiria anglies dioksidas. Jis patenka į kraują, iš kur perteklius pašalinamas per plaučius.

Kai kraujas pereina plaučius, jis kontaktuoja su įkvepiamu deguonimi. Deguonies molekulės sukimba su hemoglobinu ir su krauju keliauja į vidaus organus. Čia hemoglobinas atlaisvina deguonį, kuris sunaudojamas ląstelėse. O kas priverčia deguonį atsiskirti nuo hemoglobino? Tai anglies dioksidas! Jeigu kraujyje jo per mažai, tai nepriklausomai nuo deguonies kiekio, jis negali būti atlaisvintas ir sunaudojamas ląstelėse (žinomas kaip Verigo-Boro efektas).

Antras faktorius. Pagal kraujagyslių teoriją anglies dioksidas yra natūralus plečiantis preparatas, todėl žemas CO2 kiekis daro tiesioginį poveikį kraujagyslėms, kurioms susiaurėjus, sumažėja kraujo pritekėjimas į organus. Tokiu būdu, trūkstant CO2, metabolinių procesų reguliavimas pažeidžiamas! Kraujagysles plečiantieji preparatai veikia lygiuosius raumenis, kurie yra arteriolių ir alveolių pagrindas (plaučiuose). Trečias svarbus faktorius — normaliam metabolizmui būtinas fiksuotas rūgštinis-šarminis kraujo balansas (pH indeksas). Žemas CO2 kiekis pažeidžia šį balansą.

Esant intensyvesniam kvėpavimui, plaučių ventiliacijos lygis viršija tą, kuris reikalingas normaliam CO2 kiekiui pašalinti. Kitaip tariant, hiperventiliacija „išplauna” CO2 iš organizmo, mikrokraujagyslės susitraukia, ir prasideda audinių deguonies badas. Be to, dėl padidėjusio kraujagyslių sistemos pasipriešinimo smarkiai pakyla kraujospūdis, kuris yra daugelio širdies susirgimų priežastis. Aplinkiniame ore yra mažas CO2 kiekis. Kad kūnas normaliai funkcionuotų, reikia, kad anglies dvideginio koncentracija būtų apie 6,5 %. Bet ore yra tik 0,03 % anglies dvideginio. Reikiamas jo kiekis organizme susidaro kaip šalutinis metabolizmo produktas. Būtinam 6,5 % anglies dioksido koncentracijos palaikymui kvėpavimas reguliuojamas iš kvėpavimo centro, esančio galvos smegenų žievėje. Neteisingas gyvenimo būdas taip pat kai kurios ligos sukelia funkcinius kvėpavimo centro pakitimus, todėl kvėpavimo lygis kyla, o CO2 kiekis kraujyje krinta. Mikrokraujagysles ištinka spazmai, vidaus organai negauna pakankami deguonies, patiria deguonies badą. Deguonies badas yra lėtinių susirgimų šaltinis. Be to, dėl padidėjusio periferinių kraujagyslių pasipriešinimo padidėja kraujospūdis, atsiranda hipertenzija.

Matematinis kvėpavimo modelis

Kvėpavimo mechanizmas yra ne toks paprastas, kaip parašyta ankstesniame skyriuje.

“Visas CO2 kiekis turi būti pašalinamas iš organizmo – jis negali jame kauptis. Kuo čia dėta hiperventiliacija?”

Reikalas toks, kad mes iškvepiame ne gryną CO2, o oro mišinį (daugiausia su azotu). CO2 kiekis jame ir yra faktorius, veikiantis anglies dvideginio koncentraciją kraujyje. Kita vertus, ši koncentracija priklauso nuo kvėpavimo intensyvumo, tai yra nuo ventiliacijos.

Imkime ir sukurkime supaprastintą matematinį kvėpavimo modelį, kuris padės suvokti šį procesą.

Nustatykime šiuos dydžius;
Inp – CO2 gamyba organizme per minutę
Vent – kvėpavimo intensyvumas (ventiliacija)
Pco2 – CO2 lygis iškvepiamame ore (atitinkantis CO2 kiekį kraujyje)
Tonus – mikrokraujagyslių praeinamumas.

Turint galvoje tai, kas pasakyta aukščiau, ir laikant visus dydžius normaliais, galima užrašyti:
Inp = Vent * Pco2
Tonus = Pco2
Vent = K1 * Pco2

Pirmoji lygtis – įkvepiamo ir iškvepiamo CO2 balansas
Antra – parodo kaip CO2 fiziologiškai veikia mikrokraujagysles.
Trečia – valdomoji kvėpavimo centro funkcija (K1-koeficientas)

Suveskime tą į dvi lygtis:
Tonus = Inp / Vent
Vent = K1 * Pco2

O dabar į vieną:
Tonus = Inp / (K1 * Pco2)

Tarkime, kad valdomoji funkcija sutrikusi (tas sukelia ligas):
Vent = K2 * Pco2 ( K2 > K1 )
Įterpsime K2 lygtyje vietoj К1 :
Tonus = Inp / (K2 * Pco2)

Kaip matome, Tonus (mikrokraujagyslių spindis) sumažėjo – kitaip tariant, mikrokraujagyslę ištiko spazmas ! Būtina koreguoti kvėpavimo centro funkcionalumą (atstatyti koeficientą K2 į teisingą).

Tą galima padaryti tik darant kvėpavimo treniruotes, kadangi gydomieji preparatai negali paveikti kvėpavimo centro, kuris yra viena iš sudėtingiausių ir labiausiai apsaugotų organizmo funkcijų.

atgal